SAĞLIK EMEKÇİLERİ 17 HAFTADIR ‘VERGİDE ADALET’ İSTİYOR
EKONOMİ 3.07.2024 14:47:00 0

SAĞLIK EMEKÇİLERİ 17 HAFTADIR ‘VERGİDE ADALET’ İSTİYOR

Vergi yağmuru karşısında şemsiyelerini açan sağlıkçılar bakana sordu: “Hekime, hemşireye, güvenliğe, sekretere % 35 vergi olur mu?”

Adana Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, çalışanlardan alınan yüksek vergi adaletsizliğinin hiç bu kadar şaşırtıcı olmadığını belirtti ve  ‘Vergide Adalet’ eylemlerini 17 haftadır aralıksız sürdürmeye devam etti. 

Çalışanların vergi yükünü azaltmak yerine, halkın sırtına yeni vergiler yüklenmesini kabul etmediklerini ifade eden sağlık emekçileri, bu kez Fatih Aile Sağlığı Merkezi önünde toplanıp, vergi yağmurlarına karşın şemsiye açarak basın açıklaması yaptı.

 

Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Sekreteri Dr. Doğan Barbaros, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bugün 3 Temmuz Çarşamba. 17 haftadır “Vergide Adalet” istiyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki ay önce “Vergide Adaleti sağlayacağız” diye demeçler verdi. Şimdi de “Çok kazananları buradan uyarıyorum; vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız” derken kastettiğinin motokuryeci, evinin kapısında elleriyle örgü ören, bahçesindeki inciri satan vatandaş olduğu anlaşılıyor. Mehmet Şimşek’in vergi paketi içeriğinde, hafta sonu balık tutandan alınacak yeni vergiler, hekimlerden alınacak ek vergiler olması, çalışanlardan alınan yüksek vergi kesintilerini adaletsizliği şaşırtıcı olmamıştır. Toplanan vergiler halkın refahı için harcanmıyor. 12 aylık TÜİK enflasyonu %71. Açlık sınırı 18.979 TL. Asgari ücret 17.002 TL. Hükümetin yeni ek vergilerle toplayacağı gelirlerle ücretiyle nefes aldırmayı düşünmediği gibi asgari ücretin yüksek olduğu açıklamaları toplumda şaşkınlık yaratmıştır.

ÇALIŞANDAN VE YOKSULDAN ALINAN VERGİLERDEN VAZGEÇİN!

Yaklaşık %70’i şirketlere ait 2,2 trilyon TL vergiden vazgeçen, devasa kâr açıklayan şirketlerin vergilerini affeden, bir başına geçinmeye çalışan balıkçısından doktoruna, boyacısından motokuryesine yeni vergiler getiren programın tercihi kolayca anlaşılıyor. Bir Daha Soruyoruz: Çalışandan %15, şirketlerden %15 vergi alsanız ülkenin vergi gelirleri kat be kat artacak. “Vergide adalet” diyerek yoksul halkın cebinden söküp devasa kâr elde eden şirketlere vergi harcaması adı altında kaynak aktarmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Özel hastaneler %10, şehir hastaneleri sıfır vergi verirken; burada çalışan hekiminden hemşiresine, güvenliğinden sekreterine tüm çalışanlardan %35 vergi kesmekten ne zaman vazgeçeceksiniz? Çalışandan ve Yoksuldan Alınan Vergilerden Vazgeçin! Bizler her gün halkın yoksullaştığını ve dayanma gücünün kalmadığını görüyoruz. Halkın sırtına yeni ek vergiler yerine vergide adaleti sağlamaya çağırıyoruz. Hepimizin sağlığı için bu ay çalışma süresini uzattığınız TBMM’de vergide adaleti sağlamaya çalışacak mısınız? Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor. Kesinti oranları yılsonuna doğru %35 civarına çıkıyor. Bu adaletsizliğe ve eşitsizliğe itirazımızı sürdürmek, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla %15 vergi kesintisi yapılsın talebimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak 17 haftadır sürdürdüğümüz “Vergide Adalet İstiyoruz” eylemlerimiz her çarşamba olduğu gibi taleplerimiz karşılık bulana dek sürecek. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları için sürdürdüğümüz mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.” 

 


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

38.2° / 25.6°